Haberler


7 milyon öğrenciye hergün süt müjdesi

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi eğitim kurumlarında okuyan okul öncesi ve ilköğretim 5. sınıfa kadar olan öğrencilere her gün süt dağıtımına başlanacağını bildirdi.  

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, resmi eğitim kurumlarında okul öncesinden 5. sınıfa kadar eğitim gören yaklaşık 7 milyon öğrenciyi ilgilendiren yeni bir uygulama ve müjdeyi paylaşmak istediğini belirtti. 

Çocukların yeterli beslenmelerinin gelecekleri açısından çok büyük önem arzettiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Yeterli beslenemeyen bir çocuk, fiziki gelişimini tamamlayamadığı gibi zihinsel gelişimini de  sağlıklı şekilde sürdüremiyor. Anasınıfı ile 5. sınıf arasında eğitim gören çocuğumuz için yeterli beslenmelerine bir katkı olarak yeni bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Bunun sözünü daha önce de vermiştik ve pilot uygulamalarını geçekleştirmiştik. 

Şimdi bu yıl başlamak üzere, resmi eğitim kurumlarında okuyan bu öğrencilerimize her gün süt dağıtımına başlıyoruz. Zengin fakir demeden, asla bir ayırım yapmadan ana sınıfı, 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerimize bugün itibariyle 7 milyon 63 bin 768 yavrumuza, haftada 5 gün, en az 200 mililitre uzun ömürlü kutu süt dağıtacağız.

Bu uygulamayla sağlıklı beslenmeye katkı sağlayacağımız gibi süt arzı fazlalığını da böylece değerlendirmiş olacağız. Üretimde istikrarı tesis etmiş olacağız. Bu büyük proje;, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ortaklaşa yürütülecek. Sütün üretimi, dağıtımı, sevkıyatı, öğrenciye ulaşması için bakanlıklarımızın yanı sıra valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız ve milli eğitim müdürlerimiz de seferber olacaktır. Bu büyük projenin ilkokulda okuyan yavrularımıza, ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.''

Modern hayvan pazarları ve borsaları kurulacak

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile iş birliğine giderek, modern hayvan pazarları ve hayvan borsaları kurmak için çalışma başlattı.

 

Hayvan pazarlarını, AB standartlarına kavuşturmayı hedefleyen Bakanlık, Türkiye genelinde 43 ildeki ruhsatlı hayvan pazarı ve hayvan borsası sayısının artırılmasını planlıyor.

Ülke genelinde ilk etapta Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na göre, 24 yeni ruhsatlı hayvan pazarı ve hayvan borsası kurulacak.
Yeni kurulacak hayvan pazarları ve hayvan borsalarıyla arz talebe göre gerçek fiyatların oluşması ve spekülasyonların önlenmesi hedefleniyor.

Hayvanların konforu sağlanacak

Öte yandan borsaya getirilen hayvanların konforu için de çeşitli düzenlemeler yapılacak.

Yeni kurulacak borsalara satış için getirilen hayvanlar ve araçlar ilk olarak hijyen tünelinden geçirilecek. Daha sonra borsada ayrılan bölmelerde bulaşıcı hastalıklara karşı dezenfekte edilecek. Yolculuk yapan hayvanlar, dinlenebilmeleri ve yemleme için özel bölmelere alınacak.

Bu çalışmayla çevre ve toplum sağlığının korunması ve spekülasyonların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yeni kurulacak 24 hayvan pazarı ve borsasının yaklaşık maliyeti 34 milyon lira olarak hesaplandı.

Hayvan sahipleri için sosyal donatılar yapılacak

Çalışmaya göre, satıcı ve alıcı için de her türlü kolaylık sağlanacak.

Hayvan satış yerlerinde sorumlu yönetici, veteriner hekim, temizlik ve güvenlik görevlileri bulunacak. Bu personel için çay ocağı, giyinme soyunma odaları, elbise dolapları, ambar, tuvalet, gibi hizmetler de yer alacak.

Ayrıca alıcı satıcı ve diğer iş sahiplerinin çay, kahve, meşrubat ihtiyaçlarını karşılayacakları, sıcak ve soğuktan korunup dinlenebilecekleri lokallerin yanı sıra yeterli sayıda tuvalet, lavabo, çeşme, kırtasiye ve malzeme satışının yapıldığı satış yeri, otopark, telefon kulübesi gibi sosyal ihtiyaçları karşılayacak hizmetler sunulacak.

Türkiye'de 94 hayvan pazarı ve hayvan borsası bulunuyor

Türkiye'de 43 ilde, 84'ü hayvan pazarı, 10'u da hayvan borsası olmak üzere toplam 94 ruhsatlı hayvan pazarı ve hayvan borsası bulunuyor. Söz konusu çalışmayla ruhsatlı hayvan pazarı ve hayvan borsası sayısı 118'e çıkacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de dün TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de ruhsatlı hayvan pazarı ve borsası olmayan illerde TOBB ve belediyelerle pazar ve borsa oluşturulması gerektiğini vurgulamıştı.

Eker, sağlıklı hayvan park ve pazarlarıyla hem kayıtlı ticaret ve ekonominin gelişereke belli bir standart ve kalitenin yakalanabileceğini hem de toplum sağlığı ve hastalıklarla mücadele açısından daha etkin mekanizmaya kavuşulacağını ifade etmişti.

 

Hayvancılığın yıldızı parlayacak

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, gelişen Asya ülkelerinde 1990’dan 2008’e sadece 18 yılda orta sınıfın 3 katına çıktığını ifade ederek, “Marketten mutfak alışverişi yapan, temizlik malzemeleri kullanan, arabasına benzin alan 2 milyar insandan bahsediyoruz. Bu da bize şunu gösteriyor. Tarım ve hayvancılık önümüzdeki yılların parlayan yıldızı olacaktır” dedi. 

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve konsey üyelerinin katılımıyla TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Gıda fiyatları 3 yılda yüzde 35 arttı 

Küresel dengesizliklerin derinden sarstığı piyasalardan birinin de emtia piyasaları olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, son 3 yılda gıda ürünlerinin ortalama fiyatlarının dolar bazında yüzde 35 artarken, tarımsal hammaddelerin fiyatının da yüzde 49 arttığını ifade etti. Tarımsal ürün piyasalarında gözlenen bu eğilimin son dönemde krize bağlı çalkalanmanın oldukça ötesinde olduğunu sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu, 20. yüzyılda Çin ve Hindistan gibi ülkelerin küresel ekonomiye katılmasıyla beraber üretim ve tüketim kalıplarında hızlı bir değişimi beraberinde getirdiğini söyledi.

Bu ekonomilerin büyüdükçe kullandıkları hammaddelere de talep arttığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Ayrıca göreli bir zenginleşmenin gözlenmesiyle birlikte yeni bir orta sınıf doğdu. Gelişen Asya ülkelerinde 1990’dan 2008’e sadece 18 yılda orta sınıf 3 katına çıktı. Marketten mutfak alışverişi yapan, temizlik malzemeleri kullanan, arabasına benzin alan 2 milyar insandan bahsediyoruz. Bu da bize şunu gösteriyor. Tarım ve hayvancılık önümüzdeki yılların parlayan yıldızı olacaktır” şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “İşte tam da bu dönemde, tarımsal piyasalar açısından devrim niteliğinde bir değişiklik olan, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları gündemimizde yer almaktadır. Türkiye’de ürün piyasalarının etkin bir biçimde işlemesi önemlidir. Türkiye’nin ticaret borsacılığımızdan gelen bilgi ve beceri birikimini yeniçağa uyarlaması tarım piyasalarındaki sıçramaya destek verecektir. Tarımsal piyasalarda kökü mazide olan, yeni bir geleceği tasarlamak zorundayız. Bunun için de en iyi adres TOBB camiasıdır.” 

Kurban Bayramı Öncesi Hayvan Pazarları Doldu

  

600 bin sığır, 1 milyon 400 bin koyun ithal edildi

 Eker, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık'ın hayvan ithalatı ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.Et piyasasında özellikle son dönemde meydana gelen aşırı fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi ve kırmızı et ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, piyasalara ithalat yoluyla müdahale edilmesinin zorunlu hale geldiğini belirten Eker, bu nedenle, kasaplık ve besilik canlı sığır, kasaplık ve besilik koyun ile sığır eti (karkas) ithalatına izin verildiğini bildirdi. Eker, ithalatın piyasalarda olumlu etki yarattığını ve et fiyatlarında düşüş başladığını ifade etti.

Bakan Eker, 2010 yılında 25 bin 301 baş, 2011 yılının ekim ayı itibariyle 66 bin 244 baş damızlık sığır için ithalat izni verildiğini kaydetti.

“Büyükbaş hayvan sayısı yüzde 16 arttı”

Büyükbaş hayvan sayısının TÜİK rakamlarına göre, 2010'da önceki yıla göre yüzde 6,5; 2002 yılına göre ise yüzde 16,1 artarak 11,5 milyon başa ulaştığını ifade eden Eker, şunları kaydetti:

“30 Eylül 2011 tarihi itibarıyla; Avusturya, Avustralya, Brezilya, Estonya, Letonya, Litvanya, Fransa, Macaristan, Uruguay, Yunanistan'dan 262 bin 589 baş kasaplık ve 334 bin 426 baş besilik sığır; Avustralya, Bulgaristan, Macaristan, Uruguay veYunanistan'dan 1 milyon 156 bin 879 baş kasaplık ve 242 bin 277 baş besilik koyun; AB ülkelerinden 155 bin 890 ton sığır eti (karkas) ithalatı gerçekleştirilmiştir.

Kasaplık ve besilik sığır ile koyun ithalatları; bakanlığımız tarafından belirlenen sağlık şartlarını karşılayan ülkelerden, ihracatçı ülkede ve ülkemiz girişinde bakanlığımız resmi veteriner hekimlerince yapılan kontrol ve muayene sonucu hayvanların uygun bulunması halinde gerçekleştirilmekte olup, sağlıklı olmayan hayvanların ithalatına müsaade edilmemektedir.”

Eker, ithal edilen etlerin şap hastalığından ari ya da aşılı ari ülkelerden temin edildiğini belirtti. Kesilecek hayvanların, Türkiye'den giden veteriner hekimler tarafından kesilmeden önce her yönden canlı muayenelerinin yapıldığını ve gerekli tetkikler gerçekleştirildikten sonra ithalatına izin verildiğini ifade eden Eker, “Bu kapsamda ithal edilen hayvanların etleri, şap hastalığı yönünden tamamen ari olduğundan hastalığının ülkemize girişi mümkün değildir” dedi.

Şap hastalığı ile mücadele etmek için alınan önlemleri belirten Eker, hastalık çıkmadan önce, duyarlı hayvanların periyodik olarak yılda 2 kez şap aşısı ile aşılandığını bildirdi.Bakan Eker, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in soru önergesine verdiği yanıtta da “2010 yılı Kurban Bayramı için Trakya bölgesine Avustralya, Bulgaristan, Macaristan ve Yunanistan'dan 305 bin 559 baş kurbanlık koyun ve Avustralya, Estonya, Letonya, Macaristan, Uruguay ve Yunanistan'dan 19 bin 987 baş kurbanlık sığır ithalatı gerçekleştirilmiştir” dedi.